A KRONOBIOLGIA
Az l szervezetek az egysejt lnyektl a soksejt szervezetekig, rzkelik s mrik az idt, klnbzkppen reaglnak annak vltozsaira. lettevkenysgket sszehangoljk a bels s kls ritmikus vltozsokkal. E jelensgek rendszerezse, tanulmnyozsa, magyarzata s gyakorlati felhasznlsa a trgya a biolgia azon gnak, amely nll tudomnygg klnlt el, idbiolgia (kronobiolgia) nven.
ltalnosan fogalmazva: a kronobiolgia trgya az l anyag idbeli szervezdse.
Az idbiolgival a 18-ik szzadban kezdtek el foglalkozni. Els megfigyelsek a nvnyek napi ritmikus mozgst kvettk. Darwin ezekrl a megfigyelsekrl 1880-ban rt knyvet.
Japnban az 1950-es vektl nagy lendletet kapott a munkakpessg alakulst vizsgl munkabiolgia kutats. Tanulmnyozni s alkalmazni kezdtk a 23, 28 s 33 napos bioritmusokat, mert rjttek, hogy ezzel nvelhetik a termelkenysget.
A felfedezsek eredmnyekppen 1981-1992 kztt szovjet kutatk kidolgoztk s meghatroztk a pszichogenetika alapjait. A kutatsokban kiemelked jelentsggel brt Prof. Dr. Artr Zsazskov s Dr.Tatjana Szmirnova munkssga.
Dr. Artr Zsazskov vgzettsgt tekintve a pszicholgiai tudomnyok doktora s a pszichofizika professzora.
A pszichogenetika, a szlets napjra jellemz s az ember egsz letre tartsan kihat tipolgiai jellemzkkel foglalkozik. Ltrehozja, a Fld energoinformcis mezinek az llapota a szlets pillanatban. Ez alapvet tulajdonsgokat ad t s jellemzen egsz letre tartsan befolysoljk a jellemet, s a tulajdonsgokat. Mivel ezek a jellemzk megismert trvnyszersgeket, ciklikussgokat kvetnek, az emberre gyakorolt hatsaik figyelemmel ksrhetk az id folyamatban. Ezeket a hatsokat magyarzza a pszichogenetika a termszeti tipolgia segtsgvel.
A pszichogenetika hrom alapvet, emberi jellemvonssal foglalkozik. A szletsi dtumbl szmolhat markerek az ember idegrendszernek a fizikai, rzelmi, s intellektulis kontrjait adjk.
A kronobiolgia megmutatja, hogy a fld bioritmushoz kpest a szletsnk napjn csakrink milyen energikkal tltdtek fel, ebbl addan milyen tulajdonsgokat kaptunk fizikai, rzelmi s szellemi szinten.
Az ember alapvet termszett adjk:
Szlktl rklt tulajdonsgok (gnek)
Fldtl kapott tulajdonsgok (kronobiolgia)
Felvett viselkeds mintk (eneagramm)
Tanult viselkedsformk (lemsolt)
Az egyensly s a harmnia akkor bomlik meg egy ember letben, ha az rklt s veleszletett tulajdonsgok nagyon eltrnek a felvett s tanult tulajdonsgoktl.
A harmnia felbomlsa betegsget s boldogtalansgot eredmnyezhet.
Az elemzs tbbflekppen rtelmezhet s tovbbi sszefggsek is kiolvashatk belle, ezrt szemlyes beszlgetst ignyel.
Ksztette: Pakot Zsuzsanna
http://www.evado.eoldal.hu/
+36-30-989-1328
Kronobiolgia elemzs
BENEDICT CUMBERBATCH
1976.07.19.
Magyarz tblzat:
Jin Yang
Fizikai szint 2. csakra (fkezs) 3. csakra (aktivits) Fizikai sszenergia
rzelmi szint 4. csakra (n) 5. csakra (mi) rzelmi sszenergia
Szellemi szint 6. csakra (intuci) 7. csakra (logika) Szellemi sszenergia
Jin sszenergia Yang sszenergia 1. csakra (sszletenergia)
sszenergia: 288 (250-350 tlag)
Kevesebb regenerldsra van szksge, hamar jra tud tltekezni, hamarabb vgyik jabb lmnyekre. Kicsit lazbban veszik a dolgokat, a kapcsolatokat, jl megvannak egyedl is, egyedl is kpesek jl mkdni.
Jin sszenergia: 100
(Jin jellemzk: csakrk: 2,4,6,; n, sz/tl, mlt, vg,semmi, bal, rnyk, jszaka, hold, hideg, bell, mozdulatlan, krnikus, elhzd, szkrekeds, rk, vesek, alacsony vrnyoms, alul, lent, fld, ell, belgzs)
Yang sszenergia: 188
(Yang jellemzk: csakrk: 3,5,7,; frfi, tavasz/nyr, jv, kezdet, valami, jobbra, fny, nappal, nap, meleg, kvl, mozgkony, akut, gyors lefolys, magas vrnyoms, fell, fent, menny, htul, kilgzs)
A fizikai szint megadja az alapvet tulajdonsgokat, s ezt erstik, vagy finomtjk az erre pl energik rzelmi s szellemi szinten.
Neveltetsbl addan tbb tulajdonsgot is mskpp lhetnk meg a lent lertakhoz kpest.
Az elnyomott tulajdonsgokat rezzk, hogy j lenne nha megtenni, de nem eszerint neveltek, nem eszerint nttnk fel, gy elnyomjuk.
Fizikai szint
fkezs ereje lnkts energija
40 61 101 Kzepes szangvinikus
- nemi aktivits, vgyak, reagls, ingerfelvtel
- materilis szinttel, anyaggal kapcsolatos dolgok
- anyagi javak
- a tevkenysggel, cselekedettel kapcsolatos dolgok
- munkavgzs, bekapcsoldsi sebessg a cselekvsbe
A 2. s 3. csakra rtkeinek egyttes sszege az ltalnos ingerkszb nagysgt, az idegrendszer fizikai erejt s ingerlst mutatja.
A fkezs rtke alacsony: 30 (0-40): nehezen ismeri fel az embereket, trgyakat, a sajt kzegt, valamelyest a sajt vilgban l. A kls vilgot nem olyannak ltja, mint amilyen a valsgban. Nem r r szrevenni, mert a sajt srgldse lzban g, a sajt cselekvsre figyel.
Ha ez az rtk alacsony, illetve jval alacsonyabb az lnktsnl, akkor az illet gyorsan vlt t, de cselekedhet meggondolatlanul, ami a tbbi marker vizsglatnak fggvnye.
Az aktivits rtke magas: 52 (51-99): az egyn knnyen s gyorsan alkalmazkodik az j feladatokhoz, a vltoz krlmnyekhez. St, kifejezetten idegestheti a monoton, vltozatossgoktl mentes feladat. Idegi feszltsg nlkl kpes viszont alkalmazkodni, s feladatot elltni szokatlan helyzetekben, jabb s jabb krlmnyek kztt. Nem okoz stresszt nla, ha tbb feladatot kell egyszerre elltnia.
A kt rtk sszege: 82, az ltalnos ingerkszb nagysgt, az idegrendszer fizikai erejt s ingertrst mutatja. Ha ez az rtk alacsony (0 s 75 kztt), fknt az rzkelsek dominlnak, extraszensz. Ha magas, 100 felett akkor az idegrendszer fizikai erejt, trkpessgt mutatja.
Kzepes szangvinikus fizikai temperamentum
Azrt szletett, hogy msok feladatban, tanulsi folyamatban segtsen. Jelenltvel segt, ezrt krnyezete hatrozza meg, hogy milyen. Oda billen, ahov akar. Mindenkivel kpes egyttmkdni, egyszerre azonban csak egyfle emberhez tud alkalmazkodni.
Nagyon blcs lelkek.
Ha nem tallja a helyt labilis s tancstalan lesz, ha nem tallja meg a szerepkrt, ha nem tall megfelel tmutatt, akkor kpes megkrdjelezni, hogy ki valjban.
Egyszerre csak egy embert egy tmutatt kvet, de nagyon hrtelen tud tmutatt vltani, kpes ilyenkor gykeresen megvltozni.
Sajt tmutatjnak finom tantja is egyben. Gyakran szenvedi el tantja hibit, gy teszi szmra lthatv, amit sajtmagn nem lt az ember.
Nem viseli jl a negatv kritikt.
Nem szabad mindent rhagyni, irnytani kell, mindent gy teljest, ahogy elvrjk tle, azonban tl sokat nem szabad tle elvrni, mert ezek kzepes fizikai rtkek.
J egyttmkd, j szocilis rzk.
J vezet, azonban mindig kell, hogy legyen egy jobb keze, inkbb kzpvezetnek j.
Nem brja a tlzott demokratikussgot. Jl egyttmkdik, szeret rsze lenni az egsznek, de nem kitart. Hasznosabbak neki a rvidtv feladatok.
Vidm, letszeret, energikus. Gyakran flbehagyja a megkezdett dolgait, mert a kvetkez hats rdekesebb.
Nem mri fel jl a hatrit, energiit. Nem kitart, szalmalng termszet, gyorsan vlt.
Befolysolhat, gy viselkedik, amilyen trsasgba kerl.
Nehezen viseli a monotonitst, egyhangsgot, htkznapi munkt. Munkja nem egyenletes, hanem kampnyszer. Nehezen dnt, kvlrl vrja a megerstst.
Vltoz hangulat, nehz kiszmtani, hogy milyen irnyba fordul. Szoksos szitucikban szangvinikus, agresszv helyzetben rzkeny kolerikus, vagy akr melankolikus is lehet, neveltetstl fggen.
Normlis reakci: alkalmazkodik. Ha ms nevet is nevet, ha ms sr is sr.
Stressz helyzetben ellenll, visszavg, de utna depresszis lesz.
Legnagyobb problmja, hogy nem tudja, ki is igazn. Fl az unalomtl, az llandsgtl, szrke htkznapoktl, a mindennapi munktl. jdonsgot kell vinni a munkjba, hogy feldobdjon. Fontos s hasznos szmra a divat.
Ismerje fel fizikai energijnak hatrait, a pihens szmra fontos a tltdshez.
rzelmi szint
n energia Mi energia
31 45 76 Empatikus
Az rzelmi szint kt jellemzje az n s a Mi.
N, rzelem: 31 bennnk zajlik, cselekedetre serkent, hogy kielgtse ignyeinket. Az alkalmazkods folyamatainak ellenrzse. A szksgletem. Mutatja az adaptcit, azt, hogy a kls rzst hogy vagyunk kpesek fogadni, EGO, szv csakra, rzelem, szeretet, nzetlensg, szv s rrendszer. Vegetatv tartalk, tll kpessg.
Az EGO mrtke, az rzelembl ered tllkpessg s clirnyossg. Megmutatja, hogy az ember mennyire tartja sajt magt kzponti szemlyisgnek, mennyire kzelt az egoizmushoz, a csak sajt magt fontosnak tart emberhez. Ha ez az rtk magas, az egyn vezet szerepet igyekszik betlteni, msokat maga mg utastva. Ez az ltalban rossz rtelemben vett tulajdonsg lehet pozitv elny is abban az esetben, ha kifejezett feladat a vezeti pozcira val rtermettsg.
MI, rzs: 45 n a msokkal val kapcsolatban; rzsek s kifejezsek (krnyezet rzkelse), a beilleszkeds folyamatainak ellenrzse (integrci).
Mennyire kpes integrldni a krnyezetvel, torok csakra, lgzs, pajzsmirigy, magasabb szint rzelmi megnyilvnulsok.
A MI mrtke, az rzsekbl ered trelem s rzkenysg. Megmutatja, hogy az ember mennyire kpes msokat elfogadni, msok problmiba belerezni, gondjaikat magv tenni. Ha ez az rtk magas, az egyn empatikus kpessgekkel rendelkezik, extrm esetben akr nfelldoz tpus is lehet. Olyan ember, aki sajt magt msok mg utastja, a segtst helyezi eltrbe, akr a sajt problmi megoldsnak httrbe szortsnak rn is.
A kt rtk sszegnek (76) a nagysga mutatja, hogy mekkora az ltalnos rzelmi trkpessg. Mennyire ers a sajt rzelmi hats, hogy mekkora ellenllst kpes elviselni rzelmi megings nlkl. Arra is rmutat, ahogyan az ember rzelmei megmutatkoznak a klvilg fel. Alacsony rtk esetn (hideg tpus) a kifejezs a bels kontron zajlik le. A klvilg nem sokat rzkel az rzelmek lefolysrl.
Magas rtk esetn (szenvedlyes tpus) az rzelmek a kls kontron zajlanak, heves kitrsekkel, vidm kacagssal vagy hangos srssal megnyilvnulva.
Empatikus rzelmi temperamentum:
Kzel egyforma mutatk, kicsit tbb a MI.
rzelmileg kiegyenslyozott, harmonikus lelkivilg, msokkal egytt rz de egszsges mrtkben nz, aki kpes kifejezni az rzelmeit, de kontrolllni is tudja azokat. Nagyok az rzelmi tartalkai, knnyebben kpes feldolgozni az rzelmi vesztesget, mert tall olyan j clokat, amik motivljk. Nem rzelmi tbbletet jelent.
Egytt rz nagy lelke s szve van, t tudja adni a szeretett, llandan segtksz. Az arany kzpt jellemzi, mert kpes szeretni magt ez ltal msokat is. Nem engedik, hogy negatv rzs hatalmasodjon el rajtuk. Vannak, tartalkai, ezrt nem krosodik. Brmilyen empatikus emberrel tallkozunk olyan rzsnk van, mintha rgta ismernnk, ltszik rajta, hogy szinte rzsei vannak, nem tud msmilyen lenni, nem tud hazudni. Kedves, ez alap s nem tanult dolog, el sem tudja kpzelni, hogy lehet mskpp is viselkedni. Ezer bartja van, s mindenki neki panaszkodik. Mondjk is, hogy csak attl, hogy meghallgatja ket mr meg is knnyebblnek.
Szellemi szint
Kisagy energija Nagyagy energija
29 82 111 Gondolkod
A szellemi szinten az ssz szellemi energin bell a mkds mikntjt mutatja meg.
Mvszi oldal 29, Kzvetlensg, kpi gondolkozs, az alkotkszsg, trbeli s egysges rzkels, jtk. Kpekkel dolgozik. Az informcit folyamatosan dolgozza fel, ily mdon egyesti az elemeket s jat hoz ltre. Irnytja a testbeszdet. Geometrikus s minsgi elkpzels. Szra nem reagl. Mozgskoordinci, testtarts, halads, tvolsg bemrs, karirnyts.
Szn, formarzkels, rzelmek, spontaneits. j elvek kidolgozsa. Ltnoki kpessg. rk, zenszek, szobrszok, grafikusok, stb. A megrzsek mrtke, az analg kpi feldolgozs kpessge s a veleszletett viselkedsforma. Megmutatja a jobb agyflteke funkcionlis llapott, az informci egysgben val feldolgozsnak kpessgt.
Ha ez az rtke magas, j az egsz-szer rzkels, a kreatv gondolkozs, az informci j mdon s j kapcsolatrendszerben val fellltsa. Az ilyen embereknl j a test nyelvnek az irnytsa, a mozdulatok s a fizikai aktivits minsge. Specilis emlkez kzponttal rendelkeznek ezek az emberek, a trgyak vagy esemnyek egsz-szer megjegyzsre.
Gondolkod oldal 82, A konkrt kpektl val elszakads. Fkpp fogalmakkal dolgozik. Kzvetettsg, logikai, mennyisgi mveletek, kritika, analitika. Az informci kln-kln berkez elemeivel foglalkozik, matematikailag s szavakkal kifejezhet informcit dolgoz fel. Nyelvtant, szrendet kontrolllja, analizl, mennyisgi rtelmezst ad, a viselkedsi normkkal, jzansszel ll kapcsolatban. Nyelvszek, matematikusok, kzgazdszok, fizikusok, stb.
A logiknak a mrtke, a diszkrt feldolgozs kpessge s szerzett viselkedsforma. Megmutatja a bal agyflteke funkcionlis llapott, az informci sz szerinti rtelmezsnek, a darabokban val (diszkrt) feldolgozsnak a kpessgt.
Ha ez az rtk magas, j az ember logikai a mennyisgi mveletek vgrehajtsnak, a kritikai s analitikai munknak a kpessge. Az ilyen ember a befoly informcinak minden egyedi rszvel kln-kln foglalkozik, a sz szerinti elkpzelst, a nyelvtant s a szrendet helyezi eltrbe. Szavakban s matematikai szimblumokkal kifejezett informcival dolgozik. A szavak s a szmok szmra specilis emlkez kzpontjai vannak. Elemez, kritikailag felmr, szmszer rtkelst ad.
A kt rtk sszege mutatja az agy ltalnos teljestkpessgt, az intellektulis funkcik produktivitst.
Gondolkod szellemi temperamentum
tlagos intelligenciai kpessgek, logikus gondolkods jellemzi. Az tlagosnl kiss magasabb a logikra, a racionlis gondolkozsra alapul rtelmi kpessg.
Fknt logikjra, mint megrzseire alapoz. Gyakorlatiassg jellemzi. Inkbb tpreng, mint lmodoz. Ersebb rzelmeit a logikai kontroll alatt tartja. Kpes hossztvon gondolkodni, nem fontos szmra az azonnali eredmny. Sokkal tbb mly gondolattal rendelkezik, mint amit kpes elmondani, kifejezni, prezentlni. Nagyon sok energija van a gondolkodsra, gondolatait s megrzseit rdemes lernia, mert hamar tovbb pti a gondolatmenetet, s nehz visszatrnie, ha msoknak is elszeretn magyarzni.
A mvszetekhez val vonzdst a neveltetse, az lethelyzetei hatrozhatjk meg, leginkbb rzelmi temperamentuma miatt szereti, ha vonzdik, akkor valsznleg rzelmileg vonzdik a humn trgyak irnt. Munkjban j, ha fknt logikus szablyokra meghatrozsokra alapozhat, mint nll megrzseire. A tprengs, az analizls jobban megy neki, mint az lmodozs. J problmamegold.
Megrzseit, intuciit jl el tudja klnteni sajt gondolataitl, ezrt felfigyel rjuk.
„ Mindenki szmra ltezik kit a problmkbl s a betegsgekbl, aki hajland 100%-os felelssget vllalni azrt, ahogyan az lete percrl-percre alakul. „
Dr. Ihaleakala Hew Len
Ho’ oponopono
|